Matične ćelije iz pupčane vrpce – sve što treba da znate
Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce – procedure, koristi, cene i najčešća pitanja.
Matične ćelije iz pupčane vrpce – sve što treba da znate
U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce. Ova metoda pruža velike mogućnosti u lečenju različitih bolesti, ali i dalje postoji mnogo nejasnoća. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su matične ćelije, kako se prikupljaju, koje bolesti mogu da se leče njima, koliko košta čuvanje i šta se dešava nakon isteka ugovornog perioda.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija, poput ćelija srčanog mišića, krvnih zrnaca ili kože. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije su odgovorne za stvaranje svih tkiva i organa. Kasnije u životu, matične ćelije igraju ključnu ulogu u popravljanju oštećenih tkiva.
Najveća koncentracija matičnih ćelija kod odraslih nalazi se u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost. Zbog toga su naučnici otkrili da krv iz pupčane vrpce novorođenčeta sadrži izuzetno mlade i vitalne matične ćelije koje se mogu koristiti u terapijama.
Kako se prikupljaju matične ćelije iz pupčane vrpce?
Procedura prikupljanja matičnih ćelija je jednostavna, bezbolna i bezopasna kako za majku tako i za dete. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce, krv se prikuplja iz dela vrpce koji je povezan sa placentom. Ceo postupak traje samo nekoliko minuta.
Prikupljena krv se zatim analizira na prisustvo infekcija i virusa, testira se vitalnost ćelija, a zatim se zamrzava na temperaturi od -196°C u tečnom azotu. Na ovaj način, ćelije mogu ostati životno sposobne decenijama.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno se matičnim ćelijama može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:
- Leukemiju i druge malignite
- Urođene poremećaje krvi
- Poremećaje imuniteta
- Metaboličke poremećaje (uključujući šećernu bolest)
Postoje dve vrste terapije: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogena (korišćenje ćelija donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija.
Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?
Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od zemlje i banke. U Evropi, cena za 20 godina čuvanja kreće se od 1500 do 2500 evra. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu da produže ugovor za oko 40 evra godišnje.
U nekim zemljama postoji mogućnost besplatnog čuvanja u državnim bankama, ali ova opcija još uvek nije dostupna u svim zemljama.
Najčešća pitanja o matičnim ćelijama
Da li se matične ćelije mogu koristiti i posle 20 godina?
Da, nakon isteka ugovornog perioda od 20 godina, roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu naknadu. Alternativno, dete čije su ćelije sačuvane može da odluči da nastavi da čuva ćelije ili ih pokloni banci.
Da li je procedura prikupljanja opasna po majku ili dete?
Ne, procedura je potpuno bezopasna i ne utiče na tok porođaja. Krv se prikuplja nakon normalnog presecanja pupčane vrpce, bez ikakvog uticaja na majku ili novorođenče.
Da li se može prikupiti krv i kod carskog reza?
Da, ali u nekim slučajevima količina prikupljene krvi može biti manja, što može uticati na kvalitet uzorka.
Da li matične ćelije mogu da pomognu i drugim članovima porodice?
Da, istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta, uključujući i majku.
Gde možete sačuvati matične ćelije?
U mnogim evropskim zemljama postoje privatne banke matičnih ćelija. U Srbiji trenutno nema banke, ali se organizuje transport uzoraka u inostranstvo. U Hrvatskoj i Švajcarskoj već postoje banke koje pružaju ovu uslugu.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja investiciju u zdravlje budućnosti. Iako procedura može izgledati skupa, potencijalne koristi su ogromne, posebno za porodice sa istorijom određenih bolesti. Pre donošenja odluke, savetuje se detaljna rasprava sa lekarom i istraživanje dostupnih opcija u vašoj zemlji.