Saveti za negu kućnih biljaka - Kako pravilno brinuti o cveću
Kompletan vodič za negu kućnih biljaka - saveti za zalivanje, presađivanje, prirodna đubriva i rešavanje problema sa biljkama
Kompletan vodič za negu kućnih biljaka
Briga o biljkama može biti izazovna, ali i veoma ispunjavajuća aktivnost. Bez obzira da li ste početnik ili iskusni ljubitelj cveća, u ovom članku ćete pronaći korisne savete koji će vam pomoći da vaše biljke budu zdrave i lepe.
Osnove zalivanja biljaka
Pravilno zalivanje je ključ uspeha u gajenju biljaka. Većina biljaka voli umereno zalivanje - zemlja treba da bude vlažna, ali ne i previše mokra. Neke biljke kao što su kaktusi i sukulenti zahtevaju ređe zalivanje, dok tropske biljke poput spatifiluma vole više vlage.
Presađivanje biljaka
Biljke treba presađivati kada im korenje počne da viri kroz drenažne rupe ili kada zemlja postane suviše zbijena. Najbolje vreme za presađivanje je proleće, kada biljke počinju aktivniji rast. Koristite svežu zemlju i obavezno postavite drenažu na dno saksije.
Prirodna đubriva za biljke
Umesto hemijskih đubriva, možete koristiti prirodna rešenja:
- Kopriva - odlično prirodno đubrivo koje istovremeno štiti biljke od štetočina
- Kafa - talog od kafe može poslužiti kao dobra hrana za biljke
- Pepeo - bogat izvor minerala, posebno dobar za cvetajuće biljke
- Ljuske od jaja - sadrže kalcijum koji je koristan za razvoj biljaka
Rešavanje čestih problema sa biljkama
Žutilo listova
Kada listovi počnu da žute, to može biti znak:
- Previše zalivanja - zemlja je previše mokra i korenje počinje da trune
- Premalo zalivanja - biljka pati od nedostatka vode
- Nedostatak hranljivih materija - potrebno je dodati đubrivo
- Previše direktnog sunca - neke biljke ne podnose jaku svetlost
Sušenje vrhova listova
Ako vrhovi listova počnu da se suše, verovatno je u pitanju:
- Suv vazduh - posebno čest problem tokom zime zbog grejanja
- Previše đubriva - preterana doza đubriva može oštetiti biljku
- Hlorisana voda - koristite odstajalu vodu za zalivanje
Posebne napomene za popularne kućne biljke
Drvo života (Juka)
Ova izdržljiva biljka voli svetlost, ali ne direktno sunce. Zalivajte je umereno - jednom nedeljno leti, a zimi još ređe. Normalno je da donji listovi vremenom žute i otpadaju - to je prirodan proces.
Afrička ljubičica
Ova lepa biljka voli svetlo mesto bez direktnog sunca. Zalivajte je u tanjirić, a ne preko listova. Koristite toplu, odstajalu vodu. Ako ne cveta, verovatno joj nedostaje svetlosti.
Orhideja
Orhideje zahtevaju poseban supstrat (obično koru drveta) i ne zalivaju se kao druge biljke. Najbolje je uroniti saksiju u vodu na 10-15 minuta, pa pustiti da se dobro ocedi pre vraćanja na mesto.
Sanseverija (Svekrvin jezik)
Savršena biljka za početnike - podnosi skoro sve uslove. Ne treba joj puno vode (zadovoljava se sa zalivanjem jednom u 2-3 nedelje) i može da raste i u tamnijim prostorijama.
Zaključak
Negovanje biljaka je veština koja se uči vremenom. Svaka biljka ima svoje specifične potrebe, ali uz malo strpljenja i pažnje, svako može postati uspešan uzgajivač. Zapamtite da je bolje malo zanemariti biljke nego preterati sa negom - prekomerno zalivanje je češći uzrok propadanja biljaka nego nedostatak vode.
Najvažnije je uživati u procesu i posmatrati kako vaše biljke reaguju na promene. Vremenom ćete razviti osećaj za to šta vašim biljkama najviše prija.